Smiltsērkšķi jeb Hippophae rhamnoides ir koks vai ogu krūms, atkarībā no stumbru skaita, kas priecē ar ātru ražu. Smiltsērkšķu ogas ir mazas un dzeltenīgā krāsā, to svars ir apmēram pus grams.

Pati oga izceļas ar skābenu piegaršu, jo ir ļoti bagāts ar C vitamīnu. Tāpēc ka smiltsērkšķa produkti satur gandrīz visus dabā esošos vitamīnus, ārsti iesaka bieži izmantot šos bagātos augus, bet pirms tam jāpārliecinās, ka Jūs var lietot tos.

Smiltsērkšķu augļi

Smiltsērkšķu ogas ir nozīmīga vitamīnu lāde, ko izmanto smiltsērkšķu sulas, sausa mīkstuma pagatavošanai, lai, savukārt, no tā pagatavot smiltsērkšķu eļļu. Šis ražošanas process veido smiltsērkšķu eļļas cenu tirgū. Smiltsērkšķu eļļa tiek pielietota kā antibakteriāls rīks iekaisumu sadzīšanai. Ar efektu ir elpošanas procedūras izmantojot smiltsērkšķu eļļu. Tas tiek nozīmēts cilvēkiem ar hroniskām elpošanas ceļu slimībām. Pati smiltsērkšķu sula ir diētisks produkts, kas ir pilns ar minerāliem un vitamīniem, un tas tiek daudz izmantots pareizā uztura noteikšanā.

Smiltsērkšķu lietošanas receptes

Tā kā smiltsērkšķi ir bagāti ar vitamīniem un uzturvielām, ir radītas daudzas smiltsērkšķu receptes. Protams, ņemot vēra smiltsērkšķu eļļas ražošanas procesu, tā cena nav no mazākajām, bet ir izskaidrojama. Iespējams lietot uzturā arī smiltsērkšķu ogas, lai sniegt organismam visus nepieciešamos vitamīnus. Ogas tiek ēstas veselas vai gatavojot no tām biezeņus. Smiltsērkšķu sula ir produkts, kuram jābūt izlietotam desmit dienu laikā, taču to var saldēt pieliekot klāt ūdeni. Ledusskapī sulu uzglabā līdz 12 mēnešiem. Arī smiltsērkšķu sulai cena nav zema, bet tās bagātais sastāvs attaisno izdevumus. Pie tam sulu vēlams atšķaidīt, ko var darīt gan ar ūdeni, gan arī ar apelsīnu sulu vai pat pienu. Bērniem ieteicams gatavot desertus no smiltsērkšķa, piemēram, sablenderējot ogas ar pienu, pievienojot banānus, tas ir veids kā pagatavot garšīgu un veselīgu ēdienu, ko ēdīs bērni. Savukārt, eļļu lieto veselībai, bet saskaņā ar ārsta rekomendācijām, tā kā, ja ir žultspūšļa iekaisums vai problēmas ar kuņģi, to lietot nav ieteicams.

Smiltsērkšķu pieejamība

Šodien vairākas augļkopības audzē smiltsērkšķus un izgatavo no tiem dažādus produktus. Augļkopju saimniecības, ražojot smiltsērkšķu sulu, nosaka savu cenu par kādu izplata vietējā tirgū. Mūsu valsts iedzīvotājiem ir iepatikušies produkti no tiem un bieži vien tiek meklēta pati smiltsērkšķu eļļa kur nopirkt to var un par kādu cenu, jo tās superīgās īpašības ir sen pazīstamas un jau izbaudītas. Cilvēki iegādājas smiltsērkšķus ziemai sasaldēšanai, tās sulu ikdienā un smiltsērkšķu eļļu ārstēšanā. Katra saimniecības darbība tiek uzraudzīta un pārbaudīta, un uzticams augļkopis būs arī Latvijas augļkopju asociācijas dalībnieks.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *