Dzīvot zaļāk nozīmē izmantot un apgūt dažādus līdzekļus un prasmes, kas ļauj ne tikai saudzēt dabu, bet arī ietaupīt, un saules baterijas jeb paneļi, ir viens no veidiem kā to izdarīt. Vislielākais efekts no paneļu uzstādīšanas būs tad, ja tie būs vērsti uz dienvidiem, uz jumta, bet, ja jumts nav opcija, tos uzstāda uz zemes. Saules kolektoru saražoto elektroenerģiju var izmantot gan kā alternatīvo, gan centrālo enerģijas avotu, tādējādi vienalga ietaupot. Kolektoru skaits ietekmē uzkrātās enerģijas daudzumu, turklāt, ieteicams izvēlēties tik daudz paneļu, lai būtu iespējams saražot vidējo gada patēriņa apjomu.
Bez Sadales Tīkla pieslēguma neiztikt. Saules enerģija tiek uzkrāta arī ēnainā un lietus laikā, tā pat nav jāraizējas par to tīrīšanu – sniegs nokusīs pats un putekļus noskalo lietus( (skatīt vairāk te – http://saulessiltums.lv/) ). To, cik aptuveni izmaksātu paneļu uzstādīšana jūsu īpašumā, iespējams noskaidrot aprēķina kalkulatoros.
CIK ĀTRI INVESTĪCIA ATMAKSĀSIES?
Lieliski, ja saules paneļu uzstādīšanai ir iespējams izmantot personīgos finanšu līdzekļus, taču, daudzi izvēlas banku kreditēšanas pakalpojumu paneļu uzstādīšanai. Ir iespējams pašiem veikt nelielus aprēķinus, lai saprastu, vai paneļu uzstādīšana ir izdevīga. Vidējais gada elektroenerģijas patēriņš, paneļu skaits, ko nepieciešams uzstādīt un vieta, kurā tiks ierīkoti paneļi, ir tie rādītāji, kas jāņem vērā aprēķinot uzstādīšanas izmaksas. Svarīgi saprast, ka nav nepieciešams uzstādīt vairāk paneļu nekā nepieciešams un saražot vairāk elektrības kā vajadzīgs. Latvijā saules enerģiju ir iespējams izmantot divējādi – uzreiz no sava tīkla, tas būs izdevīgi, ja patēriņš dienā un vasarās ir liels, vai arī izmantot NETO sistēmu, kas nozīmē, ka saražotā enerģija tiek atdota kopējam tīklam un izmantota šādā veidā. Ja ņemam vērā aktuālās elektroenerģijas cenas, tad šāda veida investīcija sāks atmaksāties pēc 10 gadiem. Cenas par uzstādīšanu svārstās, bet vidēji no 6 – 10 tūkstošiem eiro.
PANEĻU UZSTĀDĪŠANAS PROCESS
Patēriņa analīze ir viens no svarīgākajiem punktiem priekšdarbu veikšanai, jo balstoties uz to, tiek noteikts, cik daudz paneļu nepieciešams uzstādīt. Dažāda veida sagatavošanās darbi, dokumentu kārtošana un tamlīdzīgi procesi, aizņem lielāko daļu laika, savukārt pašu paneļu uzstādīšanā paiet viena vai divas dienas. Lai paneļu uzstādīšana būtu likumīga, nepieciešams apstiprinājums no būvvaldes.